کارشناسی پوست

شناخت نوع پوست جهت انجام مراقبت هاي لازم از پوست هر فرد امري کاملاً ضروري است. کيفيت اوليه پوست هر فرد يعني نوع پوست وي امري است که ژنتيکي تعيين مي شود يعني هر فرد با آن متولد مي شود اما در طول زندگي مسائل مختلف مي توانند روي کيفيت پوست تأثير بگذارند. به عنوان مثال شستشوي بيش از حد پوست، افزايش سن، نور آفتاب، استرس هاي روحي و تغذيه نامناسب و رژيم هاي سخت و غير منطقي همگي مي توانند روي کيفيت معمول پوست هر فرد تأثير بگذارند.

برای اینکه بتوانید به طور صحیح و اصولی از پوست خود مراقبت کرده و از پیری پوست جلوگیری کنید باید با نوع پوست خود آشنایی داشته باشید. با وجود استفاده از انواع محصولات مراقبتی در صورت ندانستن نوع پوست، این مراقبت‌ها تاثیر بر عکس روی پوست شما گذاشته و ممکن است منجر به ایجاد حساسیت، تولید چربی و یا جوش در پوست شما شود. پس برای داشتن روتین مناسب باید نوع پوست خود را به درستی تشخیص دهید و در حین استفاده از محصولات مراقبتی اطلاعات لازم را در مورد اینکه برای کدام نوع پوست مناسب است کسب کنید.

انواع پوست

 • خشک: احساس خارش و کشیدگی و پوسته‌پوسته شدن روی صورت
 • چرب: احساس چربی و درخشش به‌ویژه در ناحیه T صورت
 • مختلط: چرب در ناحیه T و معمولی یا خشک روی گونه و فک
 • معمولی: بهترین حالت که در آن پوست نه خشک است و نه چرب
 • حساس: پوست گاهی قرمز، دچار خارش و ملتهب می‌شود
انواع پوست

پوست خشک

پوست خشک یا به علت کم آبی بدن و یا به علت ژنتیک و وراثت رخ می‌دهد. با خشکی، پوست رطوبت خود را از دست داده و احساس کشیدگی و پوسته شدن را برای فرد به وجود خواهد آورد. افرادی که پوست خشکی دارند اغلب غدد چربی پوستشان از حالت نرمال کوچک‌تر است و این امر سبب می‌شود پوست نتواند چربی لازم را تولید کند. معمولاً بعد از شستن صورت خود اگر از آبرسان و یا کرم مرطوب کننده استفاده نکنید، پوست‌تان خشک‌تر شده و احساس خارش پیدا می‌کند. افرادی که پوست خشکی دارند منافذ پوست آن‌ها بسته بوده و به راحتی دیده نمی‌شود و پوست‌شان نیز زودتر دچار چین و چروک می‌شود. عوامل ایجاد کننده پوست خشک عبارتند از : استفاده از لوازم آرایشی نامناسب ، صابون های قوی ، قرار گرفتن در برابر نور شدید آفتاب و باد و حرارت زیاد و هوای گرم. پوست های خشک معمولاً حساس می باشند به خصوص لایه خارجی آنها نازک و حساس بوده و عروق ظریف و شکننده ای بر روی آن به وجود می‌آید و عوامل خارجی مانند نور خورشید ، باد ، عوامل داخلی و عصبی ، غذا و مایعات باعث عکس العمل سریع در آن می‌شود .

برای کاهش خشکی پوست می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • مدت زمان حمام و دوش گرفتن خود را کوتاه کنید و بیشتر از روزی یک بار دوش نگیرید.
 • از شوینده‌ها و صابون‌های ملایم استفاده کنید.
 • در حین حمام کردن یا خشک کردن خودتان لیف یا حوله را با شدت روی پوست نکشید.
 • درست بعد از حمام از نرم کننده و مرطوب کننده استفاده کنید و در صورت نیاز در طول روز آن را تجدید کنید.
 • از دستگاه بخور استفاده کنید و اجازه ندهید هوای خانه بیش از حد خشک باشد.
پوست خشک1

پوست چرب

اگر شما هم جزو کسانی هستید که پوست چرب دارید، حتما از خود می‌پرسید چرا پوست چرب می‌شود و درمان پوست چرب چیست؟ علت پوست چرب می‌‌تواند هم عوامل ارثی و هم تغییرات هورمونی در سنین مختلف باشد. کسانی که به طور ارثی و ژنتیکی منافذ چربی پوست‌شان خیلی فعال باشد به صورت خودکار چربی طبیعی بیشتری تولید می‌کنند. افزایش میزان ترشح هورمون‌ها در بدن نشان دهنده تولید بیش از حد آندروژن است که هم در بدن خانم‌ها و هم در بدن آقایان وجود دارد. تولید آندروژن بر میزان تولید سبوم (چربی طبیعی پوست) تاثیر مستقیم دارد. وقتی که میزان تولید چربی پوست افزایش پیدا کند، منافذ پوست بزرگ‌تر می‌شوند و جوش و دانه‌های زیر پوستی بیشتر می‌شود. پوست چرب به شدت مستعد جوش، آکنه و دانه‌های زیر پوستی سر سیاه است. منافذ پوست چرب معمولا بیشتر از انواع دیگر پوست قابل مشاهده است و دلیل آن بزرگ‌تر شدن‌ آن‌هاست. پوست چرب معمولا براق‌تر از پوست‌های دیگر است و ممکن است باعث شود آرایش شما زودتر به هم بریزد.

پوست مختلط

ژن‌ها یا تولید بیش از حد چربی در منطقه T صورت، از عوامل مختلط بودن پوست شماست. ممکن است محصولات مورد استفاده شما یکی از علت‌های فقدان تعادل پوست‌تان باشد. هنگامی‌که در حال درمان بخش‌های چرب پوست خود هستید باید مراقب قسمت‌های خشک صورت هم باشید و برعکس. این پوست در بعضی نواحی مثل چاله پیشانی و بینی چرب و در سایر نواحی به خصوص گونه‌ها و اطراف چشم خشک است . در این نوع پوست قسمت های چرب و خشک باید به طور جداگانه تحت مراقبت قرار گیرد .

پوست معمولی

ﭘﻮﺳﺖ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ یا نرمال ﻧﻪ ﭼﺮب اﺳﺖ و ﻧﻪ ﺧﺸﮏ و بهترین نوع پوست است که همه ﺁرزوﯼ داﺷﺘﻦ ﺁن را دارﻧﺪ. این نوع پوست، نه مانند پوست خشک دچار چروک و پیری زودرس می‌شود و نه مانند پوست چرب داری جوش است. پوست معمولی بهترین نوع پوست می‌باشد که در این حالت پوست مرطوب و کمی چرب بوده و زیاد مستعد جوش نمی‌باشد. نگهداری و مراقبت از این نوع پوست‌خیلی راحت بوده و با رعایت برخی نکات و داشتن روتین پوستی مناسب و معمولی می‌توانید این حالت پوست خود را ثابت نگه‌ دارید. پوست معمولی یا نرمال نه خیلی خشک و نه خیلی چرب است. از ویژگی‌های این نوع پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نقایص و مشکلات کمی دارد.
 • حساسیت خاصی در آن دیده نمی‌شود.
 • منافذ پوست به سختی قابل مشاهده هستند.
 • روشن و شفاف است.

پوست حساس

اگر پوست شما به‌سرعت تحریک شده، ملتهب است یا خارش دارد و خشک و قرمز می‌شود، شما دارای پوست حساس هستید. در این حالت، پوست هنگام استفاده از یک محصول جدید واکنش نشان می‌دهد، در گرما برافروخته می‌شود و هنگام اصلاح کردن نیز صورت‌تان جوش می‌زند. افرادی‌که پوست حساس دارند به‌راحتی دچار آفتاب سوختگی‌ شده و به بیماری‌هایی مانند اگزما و رزاسه مبتلا می‌شوند.

تفاوت پوست نرمال با پوست چرب یا خشک در چیست؟

در واقع نوع پوست تحت تاثیر عوامل زیر است:

 • میزان آب موجود در پوست شما که بر حالت کشسانی و راحتی پوست تاثیر می‌گذارد.
 • میزان چربی پوست که در نرمی آن موثر است.
 • میزان حساسیت پوست.

این را هم فراموش نکنید که نوع پوست شما می‌تواند در طول زمان تغییر کند. برای مثال پوست معمولی در افراد جوان‌تر بیشتر از افراد مسن دیده می‌شود.

انواع پوست2